Ana sayfa Genel Bankada Para Unuttunuz Mu?

Bankada Para Unuttunuz Mu?

0

İnsanların ev almak amacıyla bankalara geldikten sonra yapılan işlemleri tam takip etmemesi ya da farklı işlemler sonucu banka hesaplarında bazı meblağları unutması sonucu her sene milyonlarca lira bankalarda birikmektedir. Özellikle banka kredisi çektikten sonra geri ödenen bedeller olursa bunların kontrol edilmemesi sonucunda paranız bankada kalabilir. Bu sebeple ev kredisi çektikten sonra hesabınızı kontrol etmeniz elzemdir.

Bankada paranızın kalmadığından emin olmak isterseniz konut kredisi gibi işlemlerinizin ardından borcu veya alacağı kalmamıştır şeklinde bir yazı isteyebilirsiniz. Kredi kartı ile işlem yapıyorsanız yine aynı şekilde kredi kartına bağlı olan hesaba yapılan ücret iadeleri de unutulabilmektedir. Faizsiz ev alma gibi bir durumunuz yoksa ve bankaları sık kullanıyorsanız hesaplarınızın durumunu kontrol etmenizi öneririz.

Bankada Paranız Kalırsa Ne Olur?

Eğer ev sahibi olmak için kredi çekmek gibi çeşitli banka işlemlerinizden dolayı bankada paranız kalırsa bu parayı istemek için 10 seneniz bulunmaktadır. Taşıt kredisi gibi bir kredi işleminden sonra kalan paranızı almadıysanız bankalar bu paraları uzun süreler sakladıktan TMSF fonuna devretmektedir. Devretmeden önce milli gazete ve çeşitli yayın organlarında duyurular yapılmaktadır.

Bu devir işlemi bankacılık kanunun 62 inci maddesine dayanarak yapılmaktadır. Yatırım yapmak amacıyla olsun, olmasın fark etmez hesabınızla yapılan en son işleminin tarihinden sonra 10 sene boyunca hiçbir şekilde hesaba dokunulmamışsa banka hesabı kapatıp içinde ki bütün meblağı TMSF ye devretmektedir. İster kiradan kurtulmak için yaptığınız bir işlem olsun ister başka bir işlem devirden sonra bankadan ücret talep edemezsiniz.

Bankada Para Unuttuğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Bankada unutulan paraların devri yapılmadan önce çeşitli yayın kuruluşlarından uyarı yapıldıktan sonra TMSF ve BDDK siteleri üzerinden bankada para unutmuş kişilerin isimleri yayınlanmaktadır. Eğer bankada para unuttuğunuzu düşüyorsanız bu sitelerde ki zamanaşımı kısmından kendi isminizi sorgulayarak bankada para unutup unutmadığınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ve yine aynı sitelerden bankaların adreslerine ve telefonlarına ulaşabilirsiniz.

Daha sonra bankaya gidip paranızı unuttuğunuzu belirterek bankadan paranızı çekebilirsiniz. Eğer elinizde kendinizi kanıtlayacağınız bilgiler yoksa prosedürlerle uğraşmanız gerekebilir. Faizli veya faizsiz ev kredisi çektiyseniz, bankalardan yaptığınız işlemlerden bir ücret iadesi alabilme ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız bankada parası kalmış olan milyonlarca insandan biri olmamak için mutlaka isminizi sitelerden sorgulamayı ihmal etmeyin.