Ana sayfa Ev Alma Binalarda Çatı Üstü Güneş Paneli İçin Ruhsat Şartı Kaldırıldı!

Binalarda Çatı Üstü Güneş Paneli İçin Ruhsat Şartı Kaldırıldı!

0
binalarda-cati-ustu-gunes-paneli-icin-ruhsat-sarti-kaldirildi

Binalarda Çatı Üstü Güneş Paneli İçin Ruhsat Şartı Kaldırıldı! Müjdesi birçok kişiyi mutlu etti. Faizsiz ev alma yöntemiyle alınan konutun ısıtılması ve sıcak suyu için bir sisteme ihtiyaç vardır. Faizsiz ev harcamaları yaparken ısınma ve sıcak su için fazla para vermemek için çeşitli yöntemler denenir. Güneş paneli kurulurken biraz maliyetli olup sonrasında çok karlı bir sistemdir.

Güneşten yararlanarak ısınmak için en uygun kredi veren bankadan ihtiyaç kredisi çekilip panel kurulabilir. Ev sahibi olmak, rahat bir hayat yaşamak için yetmiyor. Kiracıya ev ile ilgili ciddi sorumluluklar verilmediğinden dolayı nispeten şanslı konumundadır. Taksitle ev alma fırsatını yakalayanlar artık evin her şeyinden bizzat kendi sorumludur.

Detaylarıyla Binalarda çatı üstü güneş paneli için ruhsat şartı kaldırıldı! Haberi

Ev sahipleri çatılarının üzerine güneş paneli kurmak için yapı ruhsatı almaları gerekiyordu. Gayrimenkul uzmanlarına göre bir evde güneş paneli olması konutun değerini artırmaktadır. Yapı ruhsatı almak için biraz uğraşmak gerekiyordu. Ev almak yeterince zorken bir de güneş paneli için uğraşmak insanları yoruyordu. Aslında güneş paneli kurmak bir nevi eve yatırım yapmak anlamına gelmektedir.

Güneş paneli kurulan evler, yaz kış sıcak su ihtiyacını karşılamak için ekstra para ödemezler. Çünkü güneşin çekilen ışınları panelle aktarılmakta ve panel suyu ısıtarak ev halkının kullanımına sunmaktadır. 3 Temmuz 2017 yılında, çatıya güneş paneli için konulan yapı ruhsatı şartı kaldırıldı. Yani emlak sahibi sadece kendi binasının ihtiyacını karşılamak üzere, binanın genel taşıyıcı sistemine ve görünümüne zarar vermeyecek şekilde güneş paneli kurabilir.

Yeni Taslak Neyi Getirmektedir?

3 Temmuz 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Resmi Gazete’de yayımladığı yeni taslakla binalara kurulacak güneş panelleri için şart koşulan yapı ruhsatı şartını kaldırdı. Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne göre taslaktan yararlanmak isteyenler ilk olarak şebeke işletmesine başvurmaları gerekecek. Öncelikle apartman giderlerinin karşılanması hedeflenen yeni taslaktan villalar ve toplu konut projeleri yararlanabilecek.

EPDK yani Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu elektrik fazlası olan enerji ile vatandaşı memnun edecek bir karar verdi. Buna göre vatandaşlar güneş panelinden ürettiği 10 KW üzerindeki elektrik enerjisinin fazlasını şebekeye satabilecek. Binalarda çatı üstü güneş panelleri için ruhsat şartı kaldırıldı haberi beraberinde vatandaşı mutlu edecek haberleri de getirdi.