Ana sayfa Ev Alma Bir Öğrencinin Odası Nasıl Olmalı?

Bir Öğrencinin Odası Nasıl Olmalı?

0
bir-ogrencinin-odasi-nasil-olmali

Bir öğrencinin odası nasıl olmalı? Sorusunu çocuğunun eğitimine önem veren her anne baba sormaktadır. Kira öder gibi taksitle ev almadan önce mutlaka detaylar öğrenilmelidir. Faizsiz ev alma fırsatı ele geçince alınacak evin çocuk odasının öğrenci için uygun olup olmadığı irdelenmelidir. Kiradan kurtulmak isteyen anne babalar daha konforlu ve rahat ev arayışındadır.

Şayet çocuğunuzun ders çalışması için uygun özellikleri taşıyorsa en uygun kredi veren bankayı bulun ve hemen evi alın. Çünkü emlak arayışında göreceksiniz ki her zaman aradığınız özellikleri taşıyan evler denk gelmez. Ev sahibi olmak isterken çocuğunuzun eğitim ve sosyal hayatını görmezden gelemezsiniz. Kiracıya ev ne kadar değerli ise öğrenciye de ders çalışma mekanının özelliklerinin sağlanması o kadar değerlidir.

Bir Öğrencinin Odası Nasıl Olmalı? Detayları

Her öğrenci ders çalışmak için can atmaz. Ders çalışmakta zorlanan öğrencileri şevke getirmek için odasının çok güzel tasarlanması gerekir. Peşinatsız ev alırsanız birikmişinizi çocuğunuzun odası için harcayabilirsiniz. Dekorasyon için illa çok yüksek fiyatlar ödemenize gerek yok. Fakat kredi kartı bütçesini biraz öğrenci çocuğunuz için ayırırsanız geleceğine yatırım yapmış olursunuz.

Öncelikle çocuk kendinin sadece derse boğulacağını düşünmemelidir. Ders çalışma mekanının yanında sosyal etkinlik için bir alan da bırakılmalıdır. Dekorasyonda ders ile sosyal aktivite için denge sağlanmalıdır. Fakat bunların ayrı olması gerekir. Örneğin odada televizyon olacaksa çocuğun ders çalışırken ki görüş alanında olmamalıdır. Yatak da aynı şekilde dikkati çekecek yerde olmamalıdır.

Açık Renkli Ferah Alanlar

Öğrencilerin ders çalışırken etrafında olanlar ve nesneler dikkatlerini çeker. Özellikle odanın iç açıcı ve ferah olması çok önemlidir. Karamsar mekanlarda uyku çabuk gelir, rehavet çöker. Konsantrasyonu artırmak için oda açık renge boyanmalı ve duvarlardan biri ders duvarı olarak ayrılmalıdır. Bu duvar kara tahta ile kaplanabilir. Tahta üzerine ders programı, notlar, önemli formüller yazılabilir, görseller asılabilir.

Der çalışırken oturulacak sandalye çok rahat olmamalı fakat çocuğun fiziğine uygun ergonomik yapıda olmalıdır. Çok rahat ve yumuşak sandalyeler uyku getirir. Odanın aydınlatması ders notları üzerine odaklanacak şekilde yapılmalıdır. Göz yorucu lambalardan ve apliklerden kaçınılmalıdır. Masa mümkün olduğu kadar doğal ışığı almalıdır. Bir öğrencinin odası nasıl olmalı? Dikkat dağıtmayacak, konsantrasyonu artıracak ve ders çalışma şevki verecek şekilde dizayn edilmelidir.