Ana sayfa Ev Alma Bölgelere ve İllere Göre Konut Satışındaki Yıllık Değişimler

Bölgelere ve İllere Göre Konut Satışındaki Yıllık Değişimler

0
bolgelere-ve-illere-gore-konut-satisindaki-yillik-degisimler

Bölgelere ve illere göre konut satışındaki yıllık değişimler bölgede inşaat sektörüne olan talebi göstermesi adına çok önemli bir analizdir. Faizsiz ev alma yöntemini kullanarak ev alanların sayısı nerdeyse her ilde ve bölgede arttı. Faizsiz ev seçeneğinde evin değerinin üzerine ek faiz ödemesi yapılmadığından alıcıyı zorlamamaktadır. Faiz oranları bir ara düşse de yeniden yükselişe geçtiği için kredisi alan sayısı azaldı.

Kirada oturanların çok ama çok büyük bir kısmını ev sahibi olmak için çalışır. Yapabilenler aylık gelirinin bir kısmını biriktirmeye çalışır. Fakat düşük gelirli kiracıya ev masrafları yeterken birikim yapması son derece zordur. Banka kredisi ile ev alabilmek için birikim yani peşinat şartı aranır. Birikimi olmayanlar için faizsiz finans sistemi en idealidir.

Bölgelere ve İllere Göre Konut Satışındaki Yıllık Değişimler Nasıldır?

Ülkemizde her geçen yıl binlerce insan dünya evine girmekte. Yeni yuva kuranlar ev almak veya kiraya çıkmak zorunda kalmakta. Bir müddet kirada oturanlar da kiradan kurtulmak istemektedir. Bundan dolayı ülkemizde her geçen yıl emlak sektörüne olan talep artmaktadır. Bundan dolayı inşaat firmaları projelerinin birini bitirip diğerine geçmektedir.

Her ailenin aylık ve yıllık geliri farklılık gösterir. Bundan dolayı tek standartta ev yapımı diye bir durum yoktur. Her bütçeye uygun evler yapılır. Her türlü gelire sahip olanlar ev alabilme şansına sahip olmaktadır. Örneğin dar gelirli vatandaşlar dahi düşünülmüştür. Toplu konut projeleri sayesinde dar gelirli vatandaşlar dahi ev sahibi yapılmıştır. Yapılan araştırmalar konut satışlarının arttığını göstermektedir.

Büyük Şehirlerde Karlı Yatırım

Ülkemizin büyük şehirlerinde ve kirada yaşamak son derece zordur. Bundan dolayı kirada oturanlar ev alma yöntemlerinden birini değerlendirerek ev sahibi olmanın yollarını aramaktadır. Ev sahibi olurken aynı zamanda karlı bir yatırım yapmak için kentin gelecekte yükselişe geçecek olan bölgeleri iyi araştırılmalıdır. Şimdilerin popüler olmayan fakat gelecekte yükselişe geçecek bölgelerin ev almak çok mantıklı bir yatırım olacaktır.

İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde yapılan araştırma ve analizler üç büyük ildeki konut satışlarının her yıl arttığını göstermekte. İstanbul’da bir yılda en az 15 bin, Ankara’da 20 bin ve İzmir’de ise yılda 9 bin konut satışı artışı gözlenmiştir. Bölge ve illere göre konut satışındaki yıllık değişimler yatırımcıların yatırımlarını yönlendirmeleri bakımından önem arz etmektedir.