Ana sayfa Ev Alma Garanti Bankası Ekspertiz Ücretleri

Garanti Bankası Ekspertiz Ücretleri

0
garanti-bankasi-ekspertiz-ucretleri

Garanti Bankası Ekspertiz Ücretleri. Başta konut kredisi olmak üzere taşıt kredisi konusunda bankalara başvuruda bulunduktan sonra değerlendirme süreci başlamaktadır. Bu değerlendirme süreci genellikle iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Taşıt kredisi için başvurulan bankalar ilk etapta başvuruda bulunan vatandaşın kimlik evrakları ve alınmak istenen konutun tapusunu talep etmektedir.

Sonrasında ise bankalar tarafından vatandaşın kredi notu ve diğer bankalar ile olan geçmişi incelenmekte bu kapsamda onay verilmektedir. Satın alınmak istenen konutun değeri için bir belirleme raporu hazırlanmaktadır. Bu raporu hazırlamak için SPK lisansı olan bir gayrimenkul uzmanına ihtiyaç vardır.

Banka Kredisi ile İlgili Ekspertiz Ne Yapar?

Banka kredisi için başvuruda bulunan vatandaşlara değer belirleme dekoru kapsamında SPK lisansı olan bir gayrimenkul uzmanı yardımcı olmaktadır. Bu rapor bir gayrimenkul uzmanı tarafından hazırlanmadığı takdirde bankalar tarafından geçersiz kabul edilir. Bu nedenle ekspertizler konutun bulunduğu yer, metrekaresi, çevredeki konutların değerleri, yapıldığı yıl ve ulaşım araçlarına mesafesi gibi birçok etkeni bir arada değerlendirerek değer belirleme raporunu hazırlamaktadır. Ekspertiz raporu için bankalar belli bir masraf bedelini vatandaşlardan tahsil etmektedir.

En Uygun Kredi ve Garanti Ekspertiz Ücreti

En uygun kredi için başvuruda bulunduktan sonra ekspertiz ücretlerine de göz atmak gerekmektedir. Garanti bankası tarafından ekspertiz ücretleri kapsamında belirtilen listeye göre tutar 527 TL’den başlayarak devam etmektedir. Bazı sebepler dolayısıyla bu tutarın artabilmesi mümkündür. Her sene bankalar tarafından masraf ücretleri belirlenmesi yapmakta Garanti bankası da ekspertiz ücretleri bu belirlenen fiyatları arasında en uygun bankalar arasındadır.

2019 yılında bankalar tarafından belirlenen ekspertiz ücretleri genellikle 600 lira civarında olduğu görülmektedir. Bu kapsamda ev sahibi olmak isteyen vatandaşların ekspertiz raporunda bulunan değerin kredi onayındaki önemi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Faiz Oranları için Konut Ekspertiz İtirazı

Kredi almak için başvuruda bulunan vatandaşların son aşamada ekspertiz raporlarına itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu itiraz için tüketici hakem heyetine itirazın bildirilmesi ve Tüketici Hakem Heyeti tarafından itirazın kabul edilmesi halinde ekspertiz raporunu iptal etmek mümkün olmaktadır. Garanti bankası da faiz oranları gibi konularda ekspertiz hizmetleri aşamasında deneyimli uzman bir ekip ile çalışmalarını sürdürmektedir.