Ana sayfa Genel İkinci El Araba Mı Yoksa Sıfır Araba Mı?

İkinci El Araba Mı Yoksa Sıfır Araba Mı?

0

Araba almak istiyorsunuz ancak ikinci el araba mı yoksa sıfır araba mı karar veremiyorsanız belirli kriterleri değerlendirmelisiniz. İlk başta bu kararda iki seçenek vardır. Alacağınız araba ya daha önce hiç kimsenin kullanmadığı, sadece size ait olan bir araba ya da fiyatı çok daha uygun olan ikinci el araba olarak. Bu kararı verebilmek için iki seçeneğinde hem avantajını hem de dezavantajını öğrenmek gerekir.

Sıfır alabilmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Bunun için ilk akla gelen seçenek banka kredisi yöntemi ile sıfır araba almaktır. En bilindik yöntem bu olmakla beraber bir diğer çok kullanılan yöntem ise faizsiz finans sistemidir. İkinci el araba almak da ise çok fazla seçenek yoktur. Hazır paranın olması gerekmektedir.

İkinci El Ve Sıfır Araba Değerlendirmesi

Araba almak için iyi bir araştırma yapılmalıdır. Ancak ilk olarak alınmak istenen arabanın donanımı ve diğer özellikleri kafada netleştirilmelidir. Çünkü donanama göre seçim yapılmalıdır. Aradığını özellikteki arabanın ilk olarak sıfır fiyatına bakın. Ardından ikinci el fiyatını değerlendirin. Belki elinizde hazır bulunan para istediğiniz donanıma sahip sıfır bir arabaya yetmezken, ikinci el arabaya yetebilir. Böyle bir durumda sıfır araba alabilmek için paranın kalan kısmına taşıt kredisi kullanmanız gerekebilir.

Taşıt kredisi ile araba almayı düşünüyorsanız belli detaylara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle araba için en uygun kredi çeşitlerini araştırmalısınız. Ne kadar tutarda kredi çekeceğinizi ve aylık ödeme tutarının ne olduğunu bütçenize göre değerlendirmelisiniz. Ayrıca şu da unutulmamalıdır ki kredi çektiğini zaman işin içine faizde dâhil olacaktır. Faizle beraber ödemeniz gereken tutar arabanızın size kaça mal olacağını belirleyecektir.

İkinci El Araba Mı Yoksa Sıfır Araba Mı Nasıl Karar Verilir?

Elinizde hazır nakit paranız var ve araba almayı düşünüyor ancak buna rağmen sıfır mı ikinci el mi karar veremiyorsanız dikkatlice değerlendirme yapmalısınız. Öncelikle alacağınız arabayı uzun yıllar kullanmak amacı ile alıyorsanız sıfır araba sizin için iyi bir tercih olacaktır. Ancak kısa süreli düşünüyorsanız ikinci el araç daha iyi bir seçimdir. Çünkü sıfır araba kullandığınız ilk andan itibaren sıfırlık özelliğini yitireceğinden değeri düşecektir.

Sıfır araba alındığında arabanın geçmişi sıkıtı oluşturmaz. Ancak ikinci el arabada arabanın önceki kullanımı da çok önemlidir. İkinci el arabanın durumu muhakkak ekspertiz yardımı ile değerlendirilmelidir. Çünkü duruma göre fiyatta değişecektir. İkinci el araba mı yoksa sıfır araba mı sorusunda fiyatta önemli rol oynar. Elinizdeki hazır para ile istediğiniz özellikteki aracı ikinci elde bulmanız daha kolay olacaktır.