Ana sayfa Ev Alma İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Tarihi Mekan

İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Tarihi Mekan

0
istanbulda-mutlaka-gorulmesi-gereken-7-tarihi-mekan

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken 7 tarihi mekan hangileridir. Elbette ki İstanbul alternatifi bol olan pek çok gezi rotasına sahiptir. Esasında ev sahibi olmak isteyenlerin çoğunluğu da İstanbul kentinde ev almak istedikleri de biliniyor. Bu durum İstanbul şehrinin hem doğal hem de kültürel anlamda çok sayıda önemli mekana sahip olasından da kaynaklıyor. Böylece bu güzel şehir hem ülkemizden hem de dünyanın pek çok farklı ülkesinden ziyaretçilerin akın ettiği bir kent olarak karşımıza çıkıyor. Peki İstanbul’un bu kadar cazibe merkezi olmasına neden olan yerler hangileridir? Ya da İstanbul için et etkilici mekanlar hangileridir? İşte ayrıntılar!

İşte İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Tarihi Mekan!

Günümüz koşullarında İstanbul kentin özel çok sayıda farklı tarihi mekanın bulunduğu biliniyor. Bu tarihi mekanlar arasından elbette ki bazılar daha çok ön plana çıkıyor. Esasında bu durum İstanbul’daki gayrimenkul piyasasını dahi etkiliyor. İşte İstanbul’daki ön plana çıkan 7 tarihi mekan:

  • Ayasofya
  • Gülhane Parkı
  • Yerebatan Sarnıcı
  • Haseki Hürrem Hamamı
  • Soğuk Çeşme Sokağı
  • Cafer Ağa Medresesi
  • Sultan Ahmet Binbirdirek Sarnıcı

İstanbul pek çok farklı uygarlığa ev sahibi olmuş olan bir şehir özelliğine sahiptir. Bizans ve Osmanlı Devletinin izlerini taşıyan İstanbul, Ayasofya Camiine de ev sahipliği yapmaktadır. Esasında Ayasofya bir fetih camii özelliğine sahip olan bir tarihi mekan olarak tanımlanmaktadır. Zira Ayasofya İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilmiş olan özel bir ibadethanedir.

Gülhane Parkı Kültürel Bir Değer Olarak Karşımıza Çıkıyor!

Hem doğal güzelliği hem de tarihi dokusuyla Gülhane Parkı, İstanbul kentinin simge yerleri arasındadır. Burası İstanbulluların dinlendiği nefes aldığı bir yer olmakla beraber şarkılara dahi konu olmuş önemli bir mekandır. Yerebatan Sarnıcı da İstanbul’un simge yerleri arasında bulunmaktadır. Burası mimari yapısıyla da ilgi çekici bir mekandır. Haseki Hürrem Hamamı, Osmanlı Devleti döneminden kalma önemli bir tarihi eser olarak ziyaretçilerinin beğenisini kazanmaktadır. Yine Soğuk Çeşme Sokağı, Cafer Ağa Medresesi ile Sultan Ahmet Binbirdiren Sarnıcı da İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yedi tarihi mekan arasında yer alır.