Ana sayfa Ev Alma Kirada Oturmak mı? Ev Sahibi Olmak mı?

Kirada Oturmak mı? Ev Sahibi Olmak mı?

0
kirada-oturmak-mi-ev-sahibi-olmak-mi

Kirada Oturmak mı? Ev Sahibi Olmak mı? Yatırım yapmak dendiğinde pek çok kişinin aklına şüphesiz ki ev almak gelir. Bir evi satın almak veya kiralamak arasında seçim yapmak çok önemli bir karardır. Bu verilen kara ile ay sonunda ne kadar paranın size kalacağını karar verdiğiniz gibi yaşam tarzını da belirlemiş olursunuz. Öte yandan çok uzun yıllardır biriktirdiğiniz o paranın değeri de etkilenmiş olur. Öte yandan çok uzun yıllardır biriktirdiğiniz o paranın değeri de etkilenmiş olur. Yatırım yapmak isteyen herkes genellikle ev sahibi olmayı tercih eder.

Kirada Oturmak, Kira Ödemek

Bir evi kiraladığınız zaman her ay düzenli olarak kira için bütçenizden ne kadar çıkacağını bilirsiniz. Ancak ev sahibi olduğunuzda bir ay boyunca ev kredisi, faturaların yanında tadilat masrafları ile de uğraşmak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Kirada Oturmak mı? Ev Sahibi Olmak mı? Bu masrafların sigorta tarafından karşılanıp karşılanmayacağı muamma olduğundan ev alma konusu her zaman şahane bir fikir olmayabilir. En ufak bir çatı tadilatında bile 10.000 TL’ye varan masraflar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanında kiracıyken giderler belirli bir çizgide ilerler.

Ev Sahibi Olmak

Eminevim gibi platformlardan son yıllarda ev alımları arttı. Günümüzde ev sahibi olma durumu zenginlik göstergesi ile eş değere sahip. Ev sahibi olsanız dahi değer kaybetme riski yok olmaz. Bulunduğunuz mahalle üzerinde oturanların sayısı göç sebebiyle azalabilir. Öte yandan altyapı sorunları da insanların söz konusu mahalleden uzaklaşmasına sebep olabilir. Evin değerini tamamen bile düşürebilecek bu olaylar neticesinde göreceli olarak kiranın daha mantıklı olduğu söylenebilir. Ek olarak satın alınan konutun enflasyon karşısında çok yüksek oranlarda değer kaybetme tehlikesi de vardır.

Faizsiz Finans Sistemi

Birevim gibi platformların sunduğu avantajlar ile birlikte ev alma oranları artmaya devam ediyor. Ev alanları ilgilendiren bir diğer konu da faizsiz finans sistemidir. Finansman talebinde bulunan tüketiciye söz konusu banka aracılığıyla vekâlet veriliyor. Tüketici malı banka adına satın alıyor ve geri ödeme de anlaşıldığı şekilde vade ve kar ile gerçekleşiyor. Bu ticaretten elde edilen zarar veya zarar ise katılım hesap sahiplerine pay ediliyor.