Ana sayfa Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi

Ev kredisi olarak da bilinen konut kredisi, konutun uzun vadeli seçeneklerle ipotek altına alınmasını sağlayan bir kredi türüdür. 2007 Morgage Kanunu ile konut kredilerinin tamamı ipotek kapsamına giriyor ve tüketici konut kredisini 240 ay hatta 360 ay vade ile kullanabiliyor.

Böylelikle tüketici, aylık ödemeleri düşük bir eve sahip olabilir. Bankalar gayrimenkul fiyatının% 75-80’ine kadar konut kredisi miktarını onaylayabilirler. Bu durumda, tüketicinin gayrimenkul fiyatının % 25 – % 20’si kadar peşinat ödemesi gerekir. Ayrıca kredi onayı alınırsa, banka kredinin süresi dolana kadar ilgili gayrimenkulü ipotek ettirecektir.

Konut kredisi bankalarının faiz oranlarını incelediniz, konut kredisini hesapladınız ve başvuru talebinizi ilettiniz. Banka, kredi için ön onay verdikten sonra gayrimenkulün incelenmesi için bir değerleme yapar. Gayrimenkulün krediye uygun olup olmadığının tespiti için konutta aranan şartlar şunlardır:

 • Kat irtifakı veya kat mülkiyeti (Kat irtifakı arsanın tapusu anlamına gelirken, kat mülkiyeti iskanı alınmış evlerde mülkiyetin tapusudur.)
 • Evin iskan belgesi (Yapının projesine uygun inşa edildiği ve oturum izni olduğunu gösterir.)
 • Evin üzerinde ipotek olmaması
 • İnşaatı devam eden konutların %80 oranında tamamlanmış olması gerekiyor.

Proje kapsamında henüz tamamlanmamış konut için bankalara ipotek kredisi başvurusu yapılabiliyor. Böyle bir ev almak istiyorsanız anlaşmalı banka ile iletişime geçmelisiniz.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisine başvurabilmek için hesaplama işlemleri yapmanız gerekiyor. Bunun için Konut kredisi hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Konut kredisi hesaplama araçlarında ödeme tablolarını görüntülendikten sonra artık başvurunuzu güvenle yapabilirsiniz. Ön onay durumunda talep edilen belgelerle banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Nihai onay için, banka mülkün değerlendirilmesi için bir değerlendirme atayacaktır. Konut krediye uygun ise belirlenen değer ile orantılı olarak onay alacaktır. Bu durumda ekspertiz raporunun% 80’ine kadar konut kredisi kullanabileceksiniz.

Konut Kredisi Başvuru

Bankalar konut kredisi başvurusuna ön onay verdiğinde, değerlendirmenin nihai onay sürecini başlatmak için tüketicinin şube müşteri danışmanına gerekli belgeleri sunması beklenmektedir. Belgeler alınmadan ve ekspertiz raporu oluşturulmadan kredi limiti hakkında kesin bir miktar belirtilemez.

İncelemelere başlamak için bankaya göndereceğiniz ipotek kredisi için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport
 • Çalışma durumunu gösterir belge
 • Satın alınacak konutun tapusu (İnşaatı devam eden konutlar için inşaat ruhsatı ve kat irtifakı belgesi)
 • Konut kredisi başvuru formu

Konut kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisi hesaplaması araçları ile hangi bankanın kredisinin daha avantajlı olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Faiz oranı ve konut kredisi masraflarının yer aldığı geri ödeme tutarını ve aylık vade tutarını göz önünde bulundurarak en uygun konut kredisini kolaylıkla seçebilirsiniz.

En uygun faizli bankadan konut kredisi kullanmak yüksek kredi tutarı ve uzun vade süreci göz önüne alındığında toplam masrafın azalması konusunda etkili bir yöntemdir.

Aksi halde görmezden gelinen ve önemsenmeyen rakamlar geri ödeme konusunda ciddi farklara neden olacaktır.

Bu nedenle tüm bankalar detaylı bir şekilde incelenmeli ve geri ödeme tutarları öğrenildikten sonra en uygun bankaya başvuru yapılmalıdır.

Güncel konut kredisi faiz oranlarını banka sitelerinde veya Konut kredisi hesaplaması araçları sitelerinden öğrenebilir, her bankanın kendine özel masrafları dahil geri ödeme ve vade tutarı bilgisini bu kaynaklardan edinebilirsiniz.

Konut kredisi, bireysel kredi türleri arasında en çok gider kalemine sahip kredi türüdür. Bu nedenle kredinin faiz oranının yanı sıra konut kredisi giderleri de incelenerek toplam maliyet bilgisi elde edilebilir.

Konut kredisi maliyetleri

 • Ekspertiz bedeli
 • İpotek tahsis ücreti
 • Kredi tahsis ücreti (dosya masrafı)
 • Konut sigortası
 • Tapu harcı bedeli
 • DASK ücreti
 • Kredi hayat sigortası ücreti

Bankalar, konut kredisinin vadesi dolmadan taksitlerin toplu ödenmesi durumunda da ceza uygulamaktadır. Buna göre; Toplam kalan kredi vadesi 36 aydan az olduğunda, ilgili tutarın % 1’i, 36 aydan fazla ise % 2 konut kredisi ön ödeme ücreti yansıtılır. En ucuz ev kredisini kullanmak istediğinizde tüm maliyetleri ve faiz oranını birlikte değerlendirmelisiniz.