Ana sayfa Genel Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle Araba Nasıl Alınır?

0
senetle-araba-nasil-alinir

Senetle Araba Nasıl Alınır? Araba almak hemen hemen herkesin hayalleri arasında yerini almış bir eylemdir. Bu sebeple senetle araba almak için çok sayıda kişi girişimlere girmiştir. Bu yol için, senet karşılığında otomobil satışında bulunan kuruluş ve galerilere başvurmak gerekir. Bu galerin sayıları oldukça azdır ve araç satışı sırasında oldukça büyük şartlar koyabilirler. Bankaların sunduğu klasik yöntemlerden farklı olarak, belirlenen minimum faiz oranlarının bile üzerinde faiz uygulanarak araç satışları yapılır. Bu sebeple senet yöntemi ile araba sahibi olmak isteyen kişilerin bu alanda hizmet vermekte yükümlü olan galerileri ziyaret ederek bilgi alması gereklidir.

Senetle Araba Nasıl Alınır? Almanın Şartları Nelerdir?

Senet yöntemi ile araba almak isteyenlere sunulan şartlar şu şekildedir:

  • 18 yaşından büyük olmak gerekir.
  • Alınacak aracın üzerine rehin kararı koyulur.
  • Bazı galeriler tarafından; senet karşılığı alınan araç için peşinat ödenmesi talep edilebilir.
  • Galeriler tarafından belirlenen geri ödeme sürelerine ve faiz oranlarına uyulmalıdır.
  • Senet günleri kesinlikle geçirilmemelidir.
  • Satın alınacak araca rehin kararı çıkartılması için, noter huzurunda anlaşma imzalanmalıdır. Aracın rehin olması için 300 TL noter bedeli ödenmelidir.

 

Senetle Araba Alınırken Hangi Belgeler Talep Edilir?

Peşinatsız araba almak isteyenlerin uzak durması gereken senet yönteminde koşul olarak istenen belgeler şunları kapsar:

  • Kimlik Belgesi
  • İkametgâh Belgesi
  • Araca Ait Rehin Belgesi
  • Satın Alınan Aracın Tapu Belgesi

Taşıt Kredisi

Arabalar artık günümüzde hemen hemen herkesin sahip olduğu bir araç haline geldi. Araba kredisi hesaplaması yapıyorsanız bunu yaparken var olan bütçenizin dengesini bozmamaya özen göstermelisiniz. Araba sahibi olma istemiyle yanlış oluşturulmuş bir araba kredisi ödeme planı sebebiyle dar günlere girebilirsiniz. Satın almak istediğiniz otomobilin araç kredisinin geri ödemesi boyunca başvuru yaptığınız bankanın ipoteği altında olduğunu unutmamanız gerekir. Son otomobil taksitini ödemeden araç üzerinde bir hakka sahip olmadığınızı bilmelisiniz. Aracınızı bu durumdayken satmak isterseniz ilk önce bankanın onayını almanız gerekir. Taşıt kredisi çekmek isteyen kişilerin ilk etapta Denizbank, Akbank, Garanti, İş Bankası gibi bankaların kredi şartlarını incelemeleri ve kararlarını buna göre vermeleri doğru olacaktır.