Ana sayfa Genel Sıfır Faiz KOSGEB Başvuruları Ne Zaman?

Sıfır Faiz KOSGEB Başvuruları Ne Zaman?

0
sifir-faiz-kosgeb-basvurulari-ne-zaman

Sıfır Faiz KOSGEB Başvuruları Ne Zaman? KOSGEB tarafından ve iktisatevim katkılarıyla geçen yıl binlerce kişi sıfır faizli kredi için hak kazanmıştır. KOSGEB tarafından tekrar bu yıl esnafa faizsiz kredi sunulup sunulmayacağı esnaf tarafından merak edilen bir konudur. Bu uygulama geçen yıl başladı.

Bunun sonucunda yaşamevim katkıları ile yapılan bu kredi haberleri sonucunda binlerce esnaf KOSGEB’e gitti. İki sene önce maliyetin dahili belli olması üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 15 bin kişi için kredi müjdesini verdi. Bu durumda 15 bin kişi KOBİ durumundan faydalanırken, aynı zamanda esnaf da belirli bir miktar faizsiz kredi imkanından faydalandı.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Uygulamasından Kimler Faydalanamaz?

KOSGEB benimevim katkıları tarafından sağlanan bu krediyi belirli kişiler çekemez. 15 sene önce çekmiş olan kişi tekrar bu krediden faydalanamaz. Geçen sene içerisinde esnaf, krediden faydalanmış ise tekrar bu kredi hakkına sahip olamaz. Ayrıca 2 yılda başvuru yapılmış kredi notu ve sicil durumu kötü olup banka tarafından geri çevrilmiş ise tekrardan başvuru talebinde bulunursa kredisi olumlu olmaz. Sıfır Faiz KOSGEB Başvuruları Ne Zaman? Üzerinden biraz zaman geçmesi gerekmektedir. Bankaların her şeyi uygun görmesi durumunda faizsiz krediden yararlanma ihtimalleri olabilir. Bunun yanı sıra kredi sicil durumunda olan borçların ödenmesi sonucunda faizsiz krediden faydalanmak mümkün olabilir.

KOSGEB Banka Kredisi Faiz Desteği Aktif Olması Nasıl Olur?

Uluslararası derecede rekabetin oluşma durumu, esnaf olan kişilerin iş yerlerine yeteri kadar eleman alması ve gerekli ortamı sağlaması, maddi açıdan ihtiyaç duyan esnafa Devletin destek sunması, KOSGEB kredi desteğini vizyonevim katkıları ile belirli yıla kadar Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından sunmuştur. Daha sonrasında ise özel bankalar ile anlaşma sağlamıştır. Şu anki verilen destek belirli meblağ için geçerli olmaktadır. Bakanlar kurulu gereğince işletme için belirli bir limit üzerine çıkarılamayacağı, en çok 4 sene kadar taksit yapılacağı ve KOBİ yasağı olan kişilere verilmeyeceği bildirilmiştir.

KOSGEB başvuruları başladığı takdirde esnaflar tekrardan kredi için olumsuzluk ile karşılaşmaktan korkuyor. Esnafların krediden faydalanabilmesi için KOSGEB’e kayıt yapması gerekir ya da beyannamelerin güncellenmesi gerekir. Bankalar da borç nedeni ile kara liste de yer alınıyorsa bu borcun ödenmesi gerekmektedir.