Ana sayfa Ev Alma Sizin İçin Hesapladık: Kira mı? Kredi mi?

Sizin İçin Hesapladık: Kira mı? Kredi mi?

0

Ülkemizde kiracı olarak yaşayan insanlar sizin için hesapladık: Kira mı? Kredi mi? Çok fazla sayıda insan evlerinde kiracı olarak oturmaktadır. Hepsinin aklında da bir gün ev sahibi olmak yatsa da birçoğu için bu sadece hayal, birçoğu içinde nasıl ulaşacağını bilmediği bir hedeftir. Aylık kira ödemelerinizi yaparken adeta boş yere para veriyor gibi hissediyorsanız kira mı kredi mi düşüncesini sık sık yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Aylık 1000 lira kira verdiğinizi düşünürsek yılda 12 bin lira kira ödemesi yapmaktasınız. Bu 12 bin lira ödeme ile elinize hiçbir şey geçmemektedir. Ancak yıllık 12 bin lira kira ödemesini biraz daha arttırabilirseniz bankadan kredi çekerek kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Gelin bu konuyu iyice açalım.

Kira mı? Kredi mi? Hangisini Seçmelisiniz?

Birçok kişi konut kredisi çekmek yerine kiralık bir evde oturmayı tercih eder. Çünkü konut kredisi çektiğinde ödeyeceği faiz gözünü korkutur. Özellikle fazla miktarda peşinatı olmayan ve yüksek miktarda konut kredisi çekmek zorunda olan insanlar gerçekten çok yüklü faiz ödemesi yapmaktalar. Bazı insanlarda tamamen dini hassasiyetler yüzünden kredi kullanmak istemiyorlar. Bunu haklı görsek de kredi çekmeyip kira ödeyenler için bir karşılaştırma yapalım. İstanbul şehrinde aylık 1000 lira kira ödemesi ile 1 yılda 12 bin lira kirayı ödüyorsunuz. Aynı evde 10 yıl yaşadığınızı ve kiranıza hiç zam yapılmadığını düşünürsek 120.000 lirayı 10 yılda ev sahibinize ödeyeceksiniz. Peki 120 bin liraya ev satın alabilir misiniz?

Hangi Evi Seçmeliyiz?

Şu anda yaşadığınız yerde ve 120.000 liraya çok iyi evler bulamayabilirsiniz. Çünkü ev fiyatları gerçekten çok yükselmiş durumdadır. Ancak bankadan 120 bin lira kredi çekseniz 10 yıl boyunca kira ödemek yerine kendi evinizin borcunu ödemiş olacaksınız. Yani 120.000 lirayı çöpe atmamış, kendiniz için harcamış olacaksınız. Bu sebeple kirada oturup ev sahibi olanı zengin etmek yerine iyi kötü bir evde oturup kendinize yatırım yapmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Yüksek kredi faizlerinde bankaların kampanyalarını takip ederek en uygun oranı yakalayabilirsiniz. Ayrıca bazen bankalar faiz ödemelerini silmektedir. Böyle bir kampanya bulursanız bankanıza başvurabilirsiniz. Eğer kira ve kredi arasında ikilemde kalmış tanıdıklarınız varsa sizin için hesapladık kira mı kredi mi yazımızı tavsiye edebilirsiniz.