Ana sayfa Ev Alma TOKİ Diyarbakır Projeleri ve Proje Bilgileri

TOKİ Diyarbakır Projeleri ve Proje Bilgileri

0
toki-diyarbakir-projeleri-ve-proje-bilgileri

TOKİ Diyarbakır Projeleri. Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehir Bakanlığı bünyesinde bulunan Toplu Konut İdaresi Başkanlığıdır. Ülkemizde artan konut ihtiyacını en doğru şekilde karşılamaya yönelik amaçla kurulmuştur. TOKİ dar ve orta gelirli kişilerin kira öder gibi Banka Kredisi olmadan ev sahibi olmasını sağlamaktadır. Artan nüfus, barınma ihtiyacı, işsizlik, deprem gibi etkenler TOKİ’nin oluşumunu hızlandırmıştır. Banka Kredisi, yüksek faiz oranları olmadan ev sahibi olmak vatandaşların en büyük isteklerinden biri haline gelmiştir.

TOKİ’den  Faydalanma Şartları Nelerdir?

İnsanların kira öder gibi faizsiz biçimde ev sahibi olma isteği, her bütçeye uygun olmasıyla yoğun talep görmüştür. TOKİ’den faydalanmak için belirli şartlar gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, proje il veya ilçesinde en az bir yıl ikamet etmiş olmak, daha önce konut sahibi olmamak, aylık hane gelirinin belirli bir bütçede olması, başvuru yapacak kişinin en az yirmi beş yaşında olmuş olması gerekmektedir.

Şehit, gazi, dul ve yetimlere öncelik verilerek artı kolaylıklar sunulmaktadır. Faizsiz oluşan bu sistem nitelikli konut ihtiyacını gidermeye yöneliktir. TOKİ Diyarbakır Projeleri ve Proje Bilgileri. Başvuru sonunca kura sistemi ile alıcılar belirlenir. Deprem dayanıklılığının fazla olması da TOKİ’ye olan ilgiyi artmış olmaktadır.

Kredi Hesaplama ve Konut Kredileri

Kredi Hesaplama, konut sahibi olmak gibi amaçlarla birçok kişinin mecburen başvurmak zorunda olduğu faizli banka kredileridir. Kredi miktarı bütçenize göre ayarlansa da yüksek miktarda faiz oranları kişileri oldukça zorlamaktadır.

Faizsiz Finans Sistemi Nedir?

Faizsiz Finans Sistemi ile anahtar teslim konutlara sahip olmak herkesin hayalidir. TOKİ’nin uyguladığı bu sistem banka kredisine göre daha büyük rağbet görmektedir. Yüksek faiz oranları olmadan kendi bütçenize uygun oluşturulmuş bu sistem büyük ödeme kolaylığı sunmaktadır. Kişilerin sosyal konut ihtiyacını karşılar ve dar, orta gelirli kişilerin ev sahibi olmasına fayda sağlamaktadır.

Yatırım Yapmak Amaçlı TOKİ Konutları

Yatırım yapmak ve barınma ihtiyacını gidermek amacıyla TOKİ’den konut satışlarına başvurulabilir. Gerekli şartları sağlıyor olmak yeterlidir. Alt gelir grubuna sahip olanlar borçları bitene kadar devir işlemi yapamamaktadır. Aksi durumda sözleşmeleri feshedilerek ödenen ücretler faizsiz olarak iade edilmektedir.