Ana sayfa Ev Alma TOKİ Karaman Projesi

TOKİ Karaman Projesi

0
toki-karaman-projesi

TOKİ Karaman Projesi. Toplu konut idaresi kurulduğu günden beri evsiz vatandaşları, ev sahibi yapıyor. Türkiye’nin her bölgesinde ilinde, ilçesinde konut projelerine imza atıyor. Taksitler halinde ödeme imkânı sunarak kiracıya ev sahibi olma imkânı sunuyor. TOKİ’nin istediği şartları sağlayan vatandaşların başvuruları alınıyor. Başvurusu kabul edilen kişiler, noter huzurunda kura sistemine dâhil oluyor. Kurada ismi çıkanlar, ev fiyatlarını taksitler halinde tıpkı kira öder gibi her ay ödeyerek ev sahibi oluyor. Yani kiracıya ev sahibi yapıyor. Ancak bir miktar peşinatta isteniyor. Taksitler evler teslim edildikten itibaren başlıyor.

Türkiye’nin her yerinde konut inşa eden TOKİ Karaman şehrinde de birçok konut ve sosyal projelere imza atıyor.

Alt ve Standart Grup  

Alt gelir grupları konutlarının borçlarını bitirip malik olana kadar evlerini devredemezler. Borcu devam ederken evlerini üçüncü bir şahsa devrederlerse sözleşmeleri fesih edilir. Yine alt gelir grupları evlerini kiraya da veremezler. Konutta ikama etmedikleri tespit edildiği takdirde yine sözleşmeleri fesih edilir. Standart tip konutlardan alanlar ise evlerini kiraya verebilirler. 

Bir bölgeye TOKİ konut inşa etmesi talep olması gerekir. TOKİ, belediye aracılığı ile anket düzenlemesi ister. TOKİ’nin gönderdiği ankete göre belediye anket düzenler. TOKİ bu anket sonucunu göre, yani ihtiyaca göre plan oluşturur.

Kura çekiminde kategorik olarak değerlendirme şekli birinci sıra Şehit Aileleri, Yetimler, emekli vatandaşlar gibi sev almak isteyen diğer başvuranlar olarak sıralanır. Faiz oranı yoktur sadece KDV uygulanır.

Ev Sahibi Olmak İçin TOKİ başvuruları

Kira öder gibi ev alma hayali insanlar cezbediyor. TOKİ başvurularında belirli ücrette isteniyor. Kura sistemine dâhil olmak için başvuru ücreti yatırmanız gerekiyor. 2+1 evler için 500 TL 3+1 evler için 1.000 TL ücret yatırmanız gerekiyor. Şehit ailelileri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri ilk öncelik veriliyor. İkinci öncelik % 40 engeli olan vatandaşlara veriliyor.

Daha sonra ise emekli vatandaşlara yer veriliyor.  Hane halkından sadece bir kişi sisteme başvuruda bulanabilir. Faizsiz ev alma ve başvuruda bulunabilmek için yine bazı şartlarda isteniyor. T.C vatandaşı olmak, 25 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Proje dâhilindeki il ve ya ilçede en az bir yıl ikame etmiş olmanız gerekiyor. Daha önce konut kredisinden yararlanmamış olmanız isteniyor. Adrese dayalı nüfus kayıt örneği istenecektir. Faizsiz ev için bu şartları sağlamanız gerekmektedir