Ana sayfa Ev Alma TOKİ Kırıkkale Projeleri

TOKİ Kırıkkale Projeleri

0
toki-kirikkale-projeleri

TOKİ Kırıkkale Projeleri. TOKİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ve dar ve orta gelirli ailelerin konut ihtiyaçlarını karşılamak için kiracıya ev alma imkânı sunmak amacıyla kurulmuş bir kamu kuruluşudur. TOKİ, ödeme kolaylıkları ve yaptığı depreme dayanıklı evlerin yanında sağladığı sosyal imkânlarla konut ihtiyacı olanların başvuracağı ilk yer oluyor. TOKİ, kiracıya ev alma ve kolay ev taksiti ödeme gibi olanaklar sağlarken bu taksitlerin ödemesini evi teslim ettikten sonra başlatması ile ev sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlıyor.

TOKİ’den Ev Almak

TOKİ’den alabilmek için öncelikle en az 1 yıldır ikamet ettiğiniz bir yerde TOKİ’nin projelerine başvurmanız gerekiyor. TOKİ, yılın bazı bölümlerinde başvuruyu duyuruları yapıyor. Faizsiz ev alma için bu duyuruları takip ederek başvuru yaparak kura çekilişine katılmanız gerekiyor.

Çekilişte kazananlar açıklandıktan sonra TOKİ’nin istediği belgelerle TOKİ’ye gidip satın alma işlemlerinizi tamamlıyorsunuz. Kimlik fotokopisi ve gelir belgesi isteyen TOKİ, aynı zamanda emeklilerden emekli kimlik kartlarını da talep ediyor. Bunun yanında öncelikli olacak olan engelli vatandaşlar ve şehit yakınları da durumlarını kanıtlayacak belgeleri başvuru sırasında ibraz etmeliler.

TOKİ’ye Başvurmak İçin Aranan Şartlar

TOKİ projelerine başvurabilmek için bazı şartların sağlanması bekleniyor. Bunlardan ilki aylık gelirinizin 5500 TL’nin altında olmasıdır. Gelir belgesi ile bu tutarı kanıtlamanız bekleniyor. Ayrıca TOKİ’den ev alabilmek için 25 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Bunun yanında TOKİ projelerine başvurmak isteyen ailelerden sadece 1 kişi TOKİ’ye başvuru yapabilir. Aynı aileden başka bir kişinin başvurusu geçerli sayılmıyor.

TOKİ’den ev alırken ev fiyatının %20’si peşinat olarak isteniyor. Kalan %80’i ise 120 aya kadar vadeye bölünebiliyor. Ayrıca bu taksitlere 6 ayda bir enflasyon oranında zam yapılıyor. Bunun dışında zam söz konusu olmuyor. Bu zammın avantajı ise enflasyon olmadığında taksitlerinize zam gelmeyecek olmasıdır.

TOKİ’den Ev Almanın Avantajları

TOKİ ‘den ev almanın birçok avantajı bulunuyor. Öncelikle faizsiz ev alma imkânına sahip oluyorsunuz. TOKİ evleri konforlu, güvenli ve depreme dayanıklı olarak üretiliyor. Bunun yanında sosyal imkânlar da sağlayan bu projelere park alanları, bahçeler, peyzaj alanları ve spor alanları gibi yerler de dâhil oluyor. TOKİ’nin en çok tercih edilme sebebi ise sağladığı ödeme kolaylıkları oluyor. Kira öder gibi ev taksiti ödeme sistemi ile dar ve orta gelirli ailelerin ev ihtiyacı karşılanmış oluyor.