Ana sayfa Ev Alma Yapı Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Yapı Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

0
yapi-kayit-belgesi-nedir-nasil-alinir

Yapı Kayıt Belgesi Nedir ? Birevim ve Eminevim gibi platformlar aracılığıyla ev almanın yolu kolaylaştı. Bu kolaylığa bağlı olarak ev alan kişiler yapı kayıt belgesi alma konusunda rehber aramaya başladı. Söz konusu belge, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve bakanlığın yetki vereceği kuruluşlara 31 Aralık tarihine kadar kesinlikle başvurulması gereken bir belgedir. Ayrıca gereken şartların yerine getirilmesi ile birlikte imar mevzuatına aykırı olarak inşa edilmiş yapıların kayıt altına alınması adına verilen belgeye verilen isimdir. Söz konusu belge için maliklerden biri veya o maliğin vekili e-devlet kapsı üzerinde yapı kayıt belgesi formunu doldurarak müracaatta bulunmalıdır. Öte yandan isteğe bağlı olarak bu kişiler, başvurularını bu konuda yetkili olan kuruluş veya kurumlar aracılığı ile birlikte de yapabilirler. Birevim gibi platformların ayrıcalıklı avantajlar sunması ile birlikte son yıllarda yapı kayıt belgesi hakkında sorgular arttı. Yapı kayıt amacıyla yapılan başvurular e-devlet sistemi üstünden yapıldığında formun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Ardından yapı kayıt bedeli yatırılır ve e devlet üzerinden belgenin çıktısı alınabilir.

Yatırım Yapmak

Kredi kartı kullanımının artması ve bununla doğru orantılı olarak harcamaların artması insanları yatırım yapmaya itmiş durumda. Yatırımını ev yapmaktan kullanan insanlar ise mutlaka Yapı Kayıt Belgesi almalıdır. Yapı Kayıt Belgesi formu, onaylanmak üzere sistem üstünden ilgili müdürlüğe gönderilir. Bunun akabinde ise müdürlük onay işlemini gerçekleştirirse bir örneği yapı sahibi olan kişiye verilir. Öte yandan her yapı için yalnızca bir defa kayıt belgesi düzenlenebilir.

Yapı Kayıt Belgesi Nedir? Geçerlilik Süresi

Eminevim gibi platformların yardımı ile nihayetinde ev sahibi olduğunuzda yapı kayıt belgesi çıkarmanız gerekir. Aldığınız yapı kayıt belgesinin geçerlilik süresi ise kentsel dönüşüm uygulaması ve söz konusu belgedeki yapının yeniden yapılanması kapsamında yenilenme durumuna kadar geçerli oluyor. Yapı kayıt belgesi alan kişiler söz konusu belgenin bir örneğini de mücavir alan sınırları içerisinde ilgili belediyesine ve belediyeye, bu sınırların dışında il özel idaresine vermelidir. Yapı kayıt belgesi alınan söz konusu yapılar geçici su, elektrik ve doğalgaz bağlatabilir.