Ana sayfa Genel Yeşil Binalarda Yaşam Artık Hayal Değil!

Yeşil Binalarda Yaşam Artık Hayal Değil!

0

Yeşil binalarda yaşam artık hayal değil! Günümüzde sudan sonra en çok kullandığımız ikinci kaynak olan, banka kredisi çekerek aldığınız binaların yapımında kullanılan beton, üretimi sırasında oluşan yoğun karbon salınımı ve doğa yaydığı kirlilik ile medeniyetin temeli olmaktan çok medeniyete zarar veren bir hal almaya başlamıştır. Bu sebeple araştırmacılar daha doğaya uygun materyallerden yapılma ev kredisi ile alınabilecek ve çevre dostu özellikleri olan binalar yapabilmek için çalışmalar yapmaktadır.

Yapılan bu çalışmaları da birçok ekonomik platform desteklemektedir. Bu destekler neticesinde imar firmaları daha yeşil binalar yapmak için çalışmalar sürdürmektedir. Artan yeşil yapılar her geçen gün fazlalaştığı için artık kiradan kurtulmak ve doğa dostu binalarda oturmak hayal olmaktan çıkmıştır. Sizlerde konut kredisi ile alacağınız evinizi bu doğa dostu sertifikalarına sahip binalardan seçerek yeşil binaların artmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Günümüzde Yeşil Binalarda Yaşamak Artık Hayal Değil

Uluslararası firmaların desteklediği ve senetle ev projelerinde yer almayan. Denetim firmaları tarafından sertifikalandırılan yeşil binaların yapımında kullanılan malzemeler, binaların su harcamaları, düşük atık potansiyeli gibi birçok kriter ön plana çıkmaktadır. Düşük faiz oranlarından yararlanarak alabileceğiniz, enerji verimliliği oldukça yüksek, arazisi betonla zehirlenerek verimini ve ekilebilir özelliği kaybetmesin diye üstüne dikilen binaların özenle yerleştirildiği sitelerin sosyal olanakları da oldukça fazladır.

Yeşil binalardan oluşan en uygun kredi imkânlarıyla evler alabileceğiniz sitelerin çevrelerinde yürüyüş parkurları ve oturma alanları gibi doğada vakit geçirmenize imkân tanıyan, ailelerin birlikte eğlenebileceği çeşitli alanlar bulunmaktadır. Mortgage kredisi ile ev alma şansı veren spor tesislerinin de bulunduğu sitelerin içinde bu siteleri cazip hale getiren güvenlik sistemleri bulunmaktadır. Bunun yanında ulaşım olanakları da oldukça gelişmiş olan bu siteler geleceğin siteleri olarak görülmektedir.

Yeşil Binaların Sertifikalandırılması

Yeşil binalar çeşitli kriterlere göre değerlendirilerek sınıflandırılmaktadır. Yeşil binalar genel olarak sürdürülebilir ve verimli arazi yapısını bozmayan, enerji verimliliği yüksek, yaydığı ısı değerleri düşük, su kaynaklarını etkin bir şekilde kullanan, yatırım yapmak için alınabilecek yapılardır. Bu gayrimenkul çeşidinin yapımında kullanılan malzemeler de doğa dostu ve dönüşüme uygundur. Ayrıca güvenlik sistemi, spor ve dinleme alanları olan, periyodik olarak bakımı yapılan ve teknolojik yeniliklere ayak uydurmuş binalardır.

Bu kriterleri ne kadar taşıdığına göre onaylı ya da mükemmel yeşil bina gibi unvanlar alarak sertifikalandırılan kiracıya ev imkânıyla evler alabileceğiniz bu binalar Türkiye’de Yeşil Binaları Derneği tarafından denetlenmekte ve sınıflandırılmaktadır. Gerek yurtdışından gerekse yurtiçinden pek çok destek alan yeşil emlak çeşitleri sayesinde gelecek nesillere daha temiz bir doğa bırakma şansınız bulunmaktadır.